Do nasadzeń na działkach przydomowych najlepiej wybierać stare odmiany drzew owocowych które są mało podatne na choroby.Są to odmiany takie jak PAPIERÓWKA, ANTONÓWKA, MALINÓWKA, KOSZTEL i inne.

Krzewy ozdobne

Proponujemy krzewy o barwnych liściach-berberysy,tawuły,derenie cieszą nas swoimi kolorowymi liśćmi przez cały sezon. Irga i ognik mają piękne owoce które utrzymuja się na krzewie do wiosny.

Drzewka szczepione

Każdy, kto planuje w przyszłości stworzyć koło swojego domu mały sad owocowy na własny użytek, będzie musiał prędzej czy później zdecydować się, czy posadzi sadzonki drzew owocowych czy drzewka szczepione. O wielkości tych ostatnich będzie miało znaczenie wysokość wykonanego szczepienia. Zobaczymy je po większym zgrubieniu na pniu. Na podstawie tego zgrubienia będziemy w stanie przewidzieć na jaką wysokość urośnie dane drzewko. drzewka szczepione owocowe najlepiej kupować i sadzić jesienią. Jest to najlepszy czas, by drzewo przez pozostałą część jesieni i zimy zdążyło się zaaklimatyzować w nowej glebie. Dzięki temu na wiosnę drzewka szczepione będą mogły normalnie rozpocząć swój wegetacyjny cykl. Zwróćmy uwagę, gdy będziemy kupować drzewka szczepione, aby kora pnia nie była uszkodzona, nie było żadnych widocznych ran. W zależności od gatunku zwróćmy uwagę czy nie znajduje się na nim gumy, która jest charakterystyczna na przykład dla drzewek z gatunku pestkowych. Drzewo musi mieć całe cztery korzenie.

Szczepienie drzew jest coraz bardziej popularną metodą stosowaną w szkółkarstwie. Daje nam możliwość połączenia ze sobą dwóch różnych roślin. Jest to jeden ze sposobów rozmnażania. Drzewka szczepione może stworzyć samemu jednakże należy znać podstawowe informacje na ten temat. Inną nazwą szczepienia jest transplantacja. Polega ona na spowodowaniu zrośnięcia ze sobą dwóch roślin lub ich poszczególnych części. Ważne jest aby zachodziła zdolność fizjologiczna pomiędzy dwiema roślinami, wtedy drzewka szczepione mają szanse na przetrwanie. Wykorzystuje się różne sposoby transplantacji. Zarówno, gdy przeprowadzane jest szczepienie drzew owocowych, jak i szczepienie drzew ozdobnych. Dlaczego warto wykonywać ten zabieg szczepienia?  Dzięki wykorzystaniu tego procesu można w bardzo prosty sposób otrzymać nowe formy drzewka szczepione. Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość uzyskania materiału genetycznego, który będzie odporny na mróz i niekorzystne warunki glebowe.

Dzięki szczepieniu wiele drzew, które naturalnie osiągają spore rozmiary można uprawiać w formie zminiaturyzowanej. Drzewka szczepione zwykle szczepione są na wysokości około 220 cm, a ich główną zaletą jest to, że nie rosną już wzwyż. Po szczepieniu rozrastać się mogą jedynie ich korony, także w ograniczonym zakresie. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacja i przycinanie drzewka szczepione jest o wiele prostsza niż w przypadku zwykłych odmian. Szczepienie drzew i krzewów pozwala na uzyskanie atrakcyjnych roślin o ograniczonym wzroście, które można posiadać nawet w najmniejszym ogrodzie, działce lub przy małych ulicach. Większość drzewka szczepione można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać w miejscach, gdzie nie mamy możliwości posadzenia roślin do gruntu. Szczepienie drzewek ma wiele zalet. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać silne, zdrowe i odporne rośliny. Możliwość zaszczepienia do kilku odmian na jednym drzewie umożliwia zróżnicowanie składu odmianowego, dzięki szczepieniu uzyskamy rośliny sadownicze o cechach takich samych jak rośliny mateczne.