Poradnik

Krzewy liściaste dzielimy na krzewy o ozdobnych liściach i ozdobnych kwiatach. Niektóre odmiany np. WEJGELA-krzewuszka posiadają kolorowe liście jak i ciekawe kwiaty.Pęcherznica o żółtych i bordowych liściach pięknie rośnie do wysokości 1,5m

Najszybciej ze wszystkich tui rośnie Brabant jest to odmiana która bardzo szybko się zagęszcza tylko trzeba w pierwszych latach po posadzenia przynajmniej dwa razy do roku ją podciąć żeby zmusić ją do jeszcze większego zagęszczania.

Na niski żywopłot liściasty proponuje bukszan-roślina zimozielona. Na żywopłot do ciecia ligustr lub berberys. Na żywopłot kwitnący proponuje krzewy hortensji bukietowej która kwitnie ok pięciu miesięcy. Na żywopłot dla leniwych deren lub pęcherznica w odmianach.

 

Rośliny na żywopłot

Jeżeli chcemy ogrodzić naszą posesję lub ogród, bardzo dobrym rozwiązaniem jest posadzenie żywopłotu. Możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub przez Internet wiele różnych rodzajów roślin, które świetnie się do tego będą nadawać. Jeśli nie mamy pewności, który rodzaj żywopłotu wybrać lub nazwy roślin nic nam nie będą mówiły, poniższe wprowadzenie pomoże wybrać rośliny żywopłotowe najlepsze dla naszego ogrodu. Kupując rośliny na żywopłot możemy mieć pewność, że większość z nich jakie wybierzemy będzie rosła szybko i przez cały rok będą zielone. Najbardziej popularne rośliny na żywopłot to Ligustry. Jest najczęściej wybierany dlatego, że ma szybki wzrost, intensywny zielony kolor oraz posiada gęste igliwie. Nie wymaga szczególnie dużo pracy. Kiedy chcemy zachować jego uformowanie, wystarczy przycinać go dwa razy do roku. Kolejny przykład dobrej rośliny żywopłotowej to bukszpan. Nie jest wymagającą rośliną, ale jej największą wadą jest długi czas wzrostu. Jeżeli chcemy mieć dorodny żywopłot z bukszpanu będziemy musieli poczekać kilka do kilkunastu lat.

Na żywopłot do cięcia proponuje tuje brabant.Jest to odmiana szybko rosnąca i szybko zagęszczająca sie.Dla nieco leniwych lepsza będzie tuja szmaragd bądź columnowa obie te odmiany nie wymagają przycinania.

Piękny żywopłot liściasty uzyskamy z ligustra. Jest to żywopłot z którego możemy wycinać przeróżne kształty. Dla mniej wymagających i mniej cierpliwych proponujemy krzewy pęcherznicy. Występuje ona w odmianach które różnią się barwa.

Posiadamy bardzo szeroki wachlarz tuj ogrodowych. Dobieramy je w zależności od przeznaczenia.Jeśli potrzebujemy tuj na żywopłot tzw.szpaler proponuje tuję szmaragd,columne i inne.Jeśli ma to być soliter proponuje wybierac tuje o ciekawym pokroju i kolorze co uczyni nasz ogrod ciekawszym.

Jeśli mamy mały ogród szukamy roślin o małych gabarytach. Można znaleźć świerki o skarlonej formie-świerk ALBERTA GLOBE,NIDOFORMIS,ECHINIFORMIS.Choina kanadyjska JEDELLOH ma piękny przewisający kształt i osiąga zaledwie 50cm.

Sadząc tuje musimy pamiętać żeby w pierwszej kolejności obejrzeć sadzonkę.Jeśli spełnia nasze oczekiwania kopiemy dołek co najmniej dwa razy większy od doniczki.Po wlożeniu rośliny do dolka uzupełniamy go ziemią zakwaszoną tzn. o PH 5-6.PO posadzeniu rośline dokładnie podlewamy.

Na balkon i taras proponujemy rośliny o małym systemie korzeniowym takie jak np. tuja DANICA. Sosny kosodrzewiny również dobrze sobie radzi w takich warunkach.

Tuje szmaragd można bardzo ładnie podcinać,formować kształtować, Można ją posadzić w szpaler,w mniejszych ogrodach można przycinać formując różne kształty/podciąć pień i uformować kulkę ewentualnie spiralkę lub inne kształty.

Większość roślin nadaje się do uprawy w donicach kwestia jest przygotowanie odpowiedniej donicy jak i podłoża wewnatrz. Odpływ wody i zabezpieczenie jej na zimę jest również ważne.

Bardzo ciekawym krzewem jest Borówka amerykańska ma bardzo smaczne owoce jak jagody leśne nie przymarza w naszych warunkach klimatycznych bardzo wcześnie wchodzi w owocowanie.

 

Sadzonki borówki Białystok

W ostatnich latach coraz częściej w naszych ogrodach przy domu lub na działkach gości borówka amerykańska. Polacy z roku na rok coraz bardziej doceniają zarówno wartości smakowe, jak i wartości odżywcze borówki amerykańskiej. Decydując się na posadzenie w naszym ogrodzie przy domu lub na działce musimy wiedzieć, że za owocowanie i smak owoców odpowiadają sadzonki borówki Białystok, którą zasadzimy. Sadownicy zalecają, by posadzić w naszym ogrodzie kilka odmian borówki. W okresie kwitnienia dojdzie do krzyżowego zapylenia i dzięki temu nasze owoce zyskają więcej owoców. Same owoce borówki będą też większe i na pewno smaczniejsze. Różne gatunki mają inny czas owocowania. Dzięki temu wydłużymy sezon zbiorów i dłużej będziemy mogli cieszyć się smakiem tego owocu. Jeżeli dobrze zaplanujemy nasze poletko z borówkami, będziemy mogli cieszyć się dojrzałymi owocami od lipca do października. Nie możemy również sadzić borówek blisko siebie. Sadzonki borówki Białystok w przydomowym ogrodzie powinny być sadzone w rzędzie w odstępach jednometrowych.

Do donic proponuje rośliny iglaste skarlone. Nie rozrastają się intensywnie wiec jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. W donicach radzą sobie dobrze jałowce, występują o rożnych barwach i faktorach igieł. Można tworzyć z nich ciekawe kompozycje.

Dla początkujących ogrodników polecam maliny,porzeczki,jeżyny,dereń jadalny. Warto posadzić również borówkę amerykańska,krzew goji,świdośliwę.

Do donic proponuje tuje o nie wysokich gabarytach i małym systemie korzeniowym. W zależności od rodzaju rośliny dobieramy podłoże. Pamiętamy żeby donica miała odpływ jak i wyściółkę chroniącą korzeń od przemarzania.

Do krzewów łatwych w uprawie można zaliczyc pięciorniki -są to krzewy o licznych kolorowych kwiatach wymagające jedynie wiosennnego cięcia. Proponujemy również tawuły - są to krzewy o kolorowych kwiatach jak i kolorowych liściach. Przycinamy je po kwitnieniu.

 

Rośliny do ogrodu Białystok

Mieszkając w domu jednorodzinnym, bliźniaku lub mając działkę warto wykorzystać część naszej posiadłości na ogród. Największą zaletą ogrodu jest możliwość relaksu i odpoczynku w ciszy, spokoju wśród roślin. Ogród to dobre miejsce na urządzenie grilla i zaproszenie przyjaciół i rodziny. Możemy przez dług czas wymieniać zalety ogrodu. Niestety zanim zaczniemy korzystać z zalet ogrodu czeka nas dużo pracy i trudnych wyborów. Najważniejszymi decyzjami jest wybór miejsca oraz podjęcie decyzji jakie rośliny do ogrodu Białystok kupić. Dobrze byłoby wybrać rośliny do ogrodu Białystok, które nie wymagają przesadzania, przycinania, nawożenia czy wykopywania. Z racji na nasz klimat rośliny do ogrodu Białystok powinny być odporne na mróz. Wybrane rośliny musimy zasadzić zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie możemy posadzić roślin, które muszą żyć w nasłonecznionych miejscach, w miejscach zacienionych przez drzewa czy budynki. Najważniejszym kryterium, którym musimy się kierować przy wyborze roślin są zdrowe sadzonki. Przed zakupem, jeżeli to możliwe sprawdźmy korzenie i pozostałe części sadzonki.

Do donic proponujemy tuje szmaragdowe formowane na kule ,spirale.Są mało wybredne,jak i łatwe w uprawie.

W zależności od odmiany.Jeśli chcemy uzyskać zwarty żywopłot z tui szmaragd lub columny proponuje posadzić je w rozstawie co 70-80cm. Gęstość sadzenia jest zależna od średnicy rośliny.

Do nasadzeń na działkach przydomowych najlepiej wybierać stare odmiany drzew owocowych które są mało podatne na choroby.Są to odmiany takie jak PAPIERÓWKA,ANTONÓWKA,MALINÓWKA,KOSZTEL i inne.

Krzewy ozdobne

Proponujemy krzewy o barwnych liściach-berberysy,tawuły,derenie cieszą nas swoimi kolorowymi liśćmi przez cały sezon. Irga i ognik mają piękne owoce które utrzymuja się na krzewie do wiosny.

 

Drzewka szczepione

Każdy, kto planuje w przyszłości stworzyć koło swojego domu mały sad owocowy na własny użytek, będzie musiał prędzej czy później zdecydować się, czy posadzi sadzonki drzew owocowych czy drzewka szczepione. O wielkości tych ostatnich będzie miało znaczenie wysokość wykonanego szczepienia. Zobaczymy je po większym zgrubieniu na pniu. Na podstawie tego zgrubienia będziemy w stanie przewidzieć na jaką wysokość urośnie dane drzewko. drzewka szczepione owocowe najlepiej kupować i sadzić jesienią. Jest to najlepszy czas, by drzewo przez pozostałą część jesieni i zimy zdążyło się zaaklimatyzować w nowej glebie. Dzięki temu na wiosnę drzewka szczepione będą mogły normalnie rozpocząć swój wegetacyjny cykl. Zwróćmy uwagę, gdy będziemy kupować drzewka szczepione, aby kora pnia nie była uszkodzona, nie było żadnych widocznych ran. W zależności od gatunku zwróćmy uwagę czy nie znajduje się na nim gumy, która jest charakterystyczna na przykład dla drzewek z gatunku pestkowych. Drzewo musi mieć całe cztery korzenie.

 

Punkty sprzedaży

Gospodarstwo - sprzedaż hurtowa i detaliczna

15-588 KURIANY 61B
Woj. podlaskie

Godziny otwarcia:
pn. - pt. 8:00 - 18:00
sob. 8:00 - 16:00

Punkt sprzedaży - Giełda rolno-towarowa

Białystok
ul. Gen. Władysława Andersa 40

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 -15:00
sobota 7:00 -13:30

Punkt sprzedaży-
ul.42 Pułku Piechoty 37

Białystok
ul.42 Pułku Piechoty 37

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 9:00 - 17:00
sobota 9:00 -14:00