Poradnik

Krzewy liściaste dzielimy na krzewy o ozdobnych liściach i ozdobnych kwiatach. Niektóre odmiany np. WEJGELA-krzewuszka posiadają kolorowe liście jak i ciekawe kwiaty.Pęcherznica o żółtych i bordowych liściach pięknie rośnie do wysokości 1,5m

Najszybciej ze wszystkich tui rośnie Brabant jest to odmiana która bardzo szybko się zagęszcza tylko trzeba w pierwszych latach po posadzenia przynajmniej dwa razy do roku ją podciąć żeby zmusić ją do jeszcze większego zagęszczania.

Na niski żywopłot liściasty proponuje bukszan-roślina zimozielona. Na żywopłot do ciecia ligustr lub berberys. Na żywopłot kwitnący proponuje krzewy hortensji bukietowej która kwitnie ok pięciu miesięcy. Na żywopłot dla leniwych deren lub pęcherznica w odmianach.

 

Rośliny na żywopłot

Jeżeli chcemy ogrodzić naszą posesję lub ogród, bardzo dobrym rozwiązaniem jest posadzenie żywopłotu. Możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub przez Internet wiele różnych rodzajów roślin, które świetnie się do tego będą nadawać. Jeśli nie mamy pewności, który rodzaj żywopłotu wybrać lub nazwy roślin nic nam nie będą mówiły, poniższe wprowadzenie pomoże wybrać rośliny żywopłotowe najlepsze dla naszego ogrodu. Kupując rośliny na żywopłot możemy mieć pewność, że większość z nich jakie wybierzemy będzie rosła szybko i przez cały rok będą zielone. Najbardziej popularne rośliny na żywopłot to Ligustry. Jest najczęściej wybierany dlatego, że ma szybki wzrost, intensywny zielony kolor oraz posiada gęste igliwie. Nie wymaga szczególnie dużo pracy. Kiedy chcemy zachować jego uformowanie, wystarczy przycinać go dwa razy do roku. Kolejny przykład dobrej rośliny żywopłotowej to bukszpan. Nie jest wymagającą rośliną, ale jej największą wadą jest długi czas wzrostu. Jeżeli chcemy mieć dorodny żywopłot z bukszpanu będziemy musieli poczekać kilka do kilkunastu lat.

Żywopłot jest doskonałym pomysłem, aby odgrodzić swój ogród szczelnym parawanem od sąsiadów. Poza funkcją użytkową jest także piękną ozdobą. Dzięki niemu zyskujemy zieloną ścianę, która chroni nas i daje poczucie odizolowania od świata. Wybór rośliny na żywopłot nie jest prosty. Czy ma być liściasta? Czy może chcemy żeby chroniła nas przed wzrokiem sąsiadów przez cały rok? Są rośliny bardziej i mniej wymagające, niektóre trzeba regularnie przycinać, inne mogą rosnąć same i nie stracą nic ze swojego uroku. Jak już pisaliśmy najpopularniejszymi roślinami na żywopłot są bukszpan i ligurst. Jakie rośliny jeszcze mogą się przydać?

Grab w ostatnich lata jest bardzo chętnie sadzony w nowoczesnych ogrodach, a także w zieleni miejskiej. Jest idealnym gatunkiem rośliny na żywopłot, gdyż tworzy piękne, gęste ściany, które można formować w dowolne kształty. Ma duże liście, które nie opadają przed zimą, tylko dopiero wiosną. Tuja jest najbardziej popularną iglastą rośliną żywopłotową. Każdy z nas ma w swoim ogrodzie przynajmniej jedną. W zależności od odmiany ma ciemno-zielony, seledynowy bądź żółty kolor. Ałycza to śliwa wiśniowa. Nie jest bardzo znana, ale z powodzeniem można stwierdzić, że jest jedną z najbardziej nadających się liściastych roślin na żywopłot. Tworzy gęste ściany i bardzo szybko rośnie. Już po kilki latach możemy uzyskać wysoki i szczelny zielony parawan.

Na żywopłot do cięcia proponuje tuje brabant.Jest to odmiana szybko rosnąca i szybko zagęszczająca sie.Dla nieco leniwych lepsza będzie tuja szmaragd bądź columnowa obie te odmiany nie wymagają przycinania.

Piękny żywopłot liściasty uzyskamy z ligustra. Jest to żywopłot z którego możemy wycinać przeróżne kształty. Dla mniej wymagających i mniej cierpliwych proponujemy krzewy pęcherznicy. Występuje ona w odmianach które różnią się barwa.

Posiadamy bardzo szeroki wachlarz tuj ogrodowych. Dobieramy je w zależności od przeznaczenia.Jeśli potrzebujemy tuj na żywopłot tzw.szpaler proponuje tuję szmaragd,columne i inne.Jeśli ma to być soliter proponuje wybierac tuje o ciekawym pokroju i kolorze co uczyni nasz ogrod ciekawszym.

Jeśli mamy mały ogród szukamy roślin o małych gabarytach. Można znaleźć świerki o skarlonej formie-świerk ALBERTA GLOBE,NIDOFORMIS,ECHINIFORMIS.Choina kanadyjska JEDELLOH ma piękny przewisający kształt i osiąga zaledwie 50cm.

Sadząc tuje musimy pamiętać żeby w pierwszej kolejności obejrzeć sadzonkę.Jeśli spełnia nasze oczekiwania kopiemy dołek co najmniej dwa razy większy od doniczki.Po wlożeniu rośliny do dolka uzupełniamy go ziemią zakwaszoną tzn. o PH 5-6.PO posadzeniu rośline dokładnie podlewamy.

Na balkon i taras proponujemy rośliny o małym systemie korzeniowym takie jak np. tuja DANICA. Sosny kosodrzewiny również dobrze sobie radzi w takich warunkach.

Tuje szmaragd można bardzo ładnie podcinać,formować kształtować, Można ją posadzić w szpaler,w mniejszych ogrodach można przycinać formując różne kształty/podciąć pień i uformować kulkę ewentualnie spiralkę lub inne kształty.

Większość roślin nadaje się do uprawy w donicach kwestia jest przygotowanie odpowiedniej donicy jak i podłoża wewnatrz. Odpływ wody i zabezpieczenie jej na zimę jest również ważne.

Bardzo ciekawym krzewem jest Borówka amerykańska ma bardzo smaczne owoce jak jagody leśne nie przymarza w naszych warunkach klimatycznych bardzo wcześnie wchodzi w owocowanie.

 

Sadzonki borówki Białystok

W ostatnich latach coraz częściej w naszych ogrodach przy domu lub na działkach gości borówka amerykańska. Polacy z roku na rok coraz bardziej doceniają zarówno wartości smakowe, jak i wartości odżywcze borówki amerykańskiej. Decydując się na posadzenie w naszym ogrodzie przy domu lub na działce musimy wiedzieć, że za owocowanie i smak owoców odpowiadają sadzonki borówki Białystok, którą zasadzimy. Sadownicy zalecają, by posadzić w naszym ogrodzie kilka odmian borówki. W okresie kwitnienia dojdzie do krzyżowego zapylenia i dzięki temu nasze owoce zyskają więcej owoców. Same owoce borówki będą też większe i na pewno smaczniejsze. Różne gatunki mają inny czas owocowania. Dzięki temu wydłużymy sezon zbiorów i dłużej będziemy mogli cieszyć się smakiem tego owocu. Jeżeli dobrze zaplanujemy nasze poletko z borówkami, będziemy mogli cieszyć się dojrzałymi owocami od lipca do października. Nie możemy również sadzić borówek blisko siebie. Sadzonki borówki Białystok w przydomowym ogrodzie powinny być sadzone w rzędzie w odstępach jednometrowych.

Nawet na niewielkiej działce można z powodzeniem zdecydować się na sadzonki borówki Białystok. Wiele osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią decyduje się na uprawę roślin jagodowych, a borówka amerykańska jest jedną z najczęściej wybieranych roślin tego gatunku. Borówka wysoka jest rośliną, która nie tylko pięknie wygląda, ale daje także pyszne i zdrowe owoce. Warto mieć te krzewy w swoim ogrodzie. Jeśli wybierzemy odmiany owocujące w różnym czasie oferowane przez sprzedaż sadzonek borówki Białystok, będziemy mogli delektować się pysznymi, ciemnoniebieskimi jagodami od początku lipca aż do października.

Co warto wiedzieć o borówce przed zakupem sadzonki borówki Białystok? Borówka wysoka zwana borówką amerykańską pochodzi z Ameryki Północnej. Jako gatunek została przydzielona do rodziny roślin wrzosowatych. Jej krzewy dochodzą nawet do wysokości 3 metrów. Pędy borówki są wzniesione i wyrastają z pąków u podstawy krzewu. Pędy jednoroczne są zielonkawe, a w następnych latach pokrywają się spękaną korowiną. Borówka kwitnie w drugiej połowie maja, natomiast jej jagody dojrzewają od lipca do końca września. Decydując się na sadzonki borówki Białystok należy pamiętać, że korzenie tej rośliny mimo, iż są bogato rozgałęzione zalegają bardzo płytko. Skutkuje to koniecznością zwrócenia uwagi na wilgotność gleby

Borówka amerykańska wymaga słonecznego stanowiska, wilgotnej gleby, kwaśnego podłoża i regularnego przycinania – jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, odwdzięczy się obfitym owocowaniem. Zapraszamy do sprzedaż sadzonek borówki Białystok. Każdy klient znajdzie u nas odmianę borówki, która będzie odpowiadała jego oczekiwaniom Borówka amerykańska jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Dlatego też każdy może zawitać do sprzedaż sadzonek borówki Białystok.

Do donic proponuje rośliny iglaste skarlone. Nie rozrastają się intensywnie wiec jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. W donicach radzą sobie dobrze jałowce, występują o rożnych barwach i faktorach igieł. Można tworzyć z nich ciekawe kompozycje.

Dla początkujących ogrodników polecam maliny,porzeczki,jeżyny,dereń jadalny. Warto posadzić również borówkę amerykańska,krzew goji,świdośliwę.

Do donic proponuje tuje o nie wysokich gabarytach i małym systemie korzeniowym. W zależności od rodzaju rośliny dobieramy podłoże. Pamiętamy żeby donica miała odpływ jak i wyściółkę chroniącą korzeń od przemarzania.

Do krzewów łatwych w uprawie można zaliczyc pięciorniki -są to krzewy o licznych kolorowych kwiatach wymagające jedynie wiosennnego cięcia. Proponujemy również tawuły - są to krzewy o kolorowych kwiatach jak i kolorowych liściach. Przycinamy je po kwitnieniu.

 

Rośliny do ogrodu Białystok

Mieszkając w domu jednorodzinnym, bliźniaku lub mając działkę warto wykorzystać część naszej posiadłości na ogród. Największą zaletą ogrodu jest możliwość relaksu i odpoczynku w ciszy, spokoju wśród roślin. Ogród to dobre miejsce na urządzenie grilla i zaproszenie przyjaciół i rodziny. Możemy przez dług czas wymieniać zalety ogrodu. Niestety zanim zaczniemy korzystać z zalet ogrodu czeka nas dużo pracy i trudnych wyborów. Najważniejszymi decyzjami jest wybór miejsca oraz podjęcie decyzji jakie rośliny do ogrodu Białystok kupić. Dobrze byłoby wybrać rośliny do ogrodu Białystok, które nie wymagają przesadzania, przycinania, nawożenia czy wykopywania. Z racji na nasz klimat rośliny do ogrodu Białystok powinny być odporne na mróz. Wybrane rośliny musimy zasadzić zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie możemy posadzić roślin, które muszą żyć w nasłonecznionych miejscach, w miejscach zacienionych przez drzewa czy budynki. Najważniejszym kryterium, którym musimy się kierować przy wyborze roślin są zdrowe sadzonki. Przed zakupem, jeżeli to możliwe sprawdźmy korzenie i pozostałe części sadzonki.

Piękny ogród jest marzeniem niejednej osoby. Rośliny do ogrodu Białystok to jedna z najważniejszych spraw w każdym ogrodzie. To one podkreślają jego wygląd, określają styl i sprawiają, że nasz ogród wyróżnia się na tle otoczenia. Dlaczego warto poświęcić im szczególną uwagę i zastanowić się nad tym jakie rośliny do ogrodu Białystok powinnyśmy wybrać?

Podstawowym skojarzeniem wiążącym się z ogrodem są jego właściwości ozdobne. To kwestia, która wysuwa się na pierwszy plan podczas aranżowania naszego ogródka. Tymczasem rośliny mają jeszcze szereg innych właściwości ról, które warto brać pod uwagę decydując się na ich zakup. Powinniśmy zastanowić się nad tym jaką rolę mają one pełnić właśnie w naszym ogrodzie. Zanim zaczniesz rozplanowywać położenie roślin do ogrodu Białystok powinieneś poznać ich role, a następnie określić, z których z nich chcesz korzystać. Określenie tego ma już pierwszy wpływ na to, jakich roślin będziesz potrzebował.

Do donic proponujemy tuje szmaragdowe formowane na kule ,spirale.Są mało wybredne,jak i łatwe w uprawie.

W zależności od odmiany.Jeśli chcemy uzyskać zwarty żywopłot z tui szmaragd lub columny proponuje posadzić je w rozstawie co 70-80cm. Gęstość sadzenia jest zależna od średnicy rośliny.

Do nasadzeń na działkach przydomowych najlepiej wybierać stare odmiany drzew owocowych które są mało podatne na choroby.Są to odmiany takie jak PAPIERÓWKA,ANTONÓWKA,MALINÓWKA,KOSZTEL i inne.

Krzewy ozdobne

Proponujemy krzewy o barwnych liściach-berberysy,tawuły,derenie cieszą nas swoimi kolorowymi liśćmi przez cały sezon. Irga i ognik mają piękne owoce które utrzymuja się na krzewie do wiosny.

 

Drzewka szczepione

Każdy, kto planuje w przyszłości stworzyć koło swojego domu mały sad owocowy na własny użytek, będzie musiał prędzej czy później zdecydować się, czy posadzi sadzonki drzew owocowych czy drzewka szczepione. O wielkości tych ostatnich będzie miało znaczenie wysokość wykonanego szczepienia. Zobaczymy je po większym zgrubieniu na pniu. Na podstawie tego zgrubienia będziemy w stanie przewidzieć na jaką wysokość urośnie dane drzewko. drzewka szczepione owocowe najlepiej kupować i sadzić jesienią. Jest to najlepszy czas, by drzewo przez pozostałą część jesieni i zimy zdążyło się zaaklimatyzować w nowej glebie. Dzięki temu na wiosnę drzewka szczepione będą mogły normalnie rozpocząć swój wegetacyjny cykl. Zwróćmy uwagę, gdy będziemy kupować drzewka szczepione, aby kora pnia nie była uszkodzona, nie było żadnych widocznych ran. W zależności od gatunku zwróćmy uwagę czy nie znajduje się na nim gumy, która jest charakterystyczna na przykład dla drzewek z gatunku pestkowych. Drzewo musi mieć całe cztery korzenie.

Szczepienie drzew jest coraz bardziej popularną metodą stosowaną w szkółkarstwie. Daje nam możliwość połączenia ze sobą dwóch różnych roślin. Jest to jeden ze sposobów rozmnażania. Drzewka szczepione może stworzyć samemu jednakże należy znać podstawowe informacje na ten temat. Inną nazwą szczepienia jest transplantacja. Polega ona na spowodowaniu zrośnięcia ze sobą dwóch roślin lub ich poszczególnych części. Ważne jest aby zachodziła zdolność fizjologiczna pomiędzy dwiema roślinami, wtedy drzewka szczepione mają szanse na przetrwanie. Wykorzystuje się różne sposoby transplantacji. Zarówno, gdy przeprowadzane jest szczepienie drzew owocowych, jak i szczepienie drzew ozdobnych.

Dlaczego warto wykonywać ten zabieg szczepienia?  Dzięki wykorzystaniu tego procesu można w bardzo prosty sposób otrzymać nowe formy drzewek szczepionych. Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość uzyskania materiału genetycznego, który będzie odporny na mróz i niekorzystne warunki glebowe.

 

Punkty sprzedaży

Gospodarstwo - sprzedaż hurtowa i detaliczna

15-588 KURIANY 61B
Woj. podlaskie

Godziny otwarcia:
pn. - pt. 8:00 - 18:00
sob. 8:00 - 16:00

Punkt sprzedaży - Giełda rolno-towarowa

Białystok
ul. Gen. Władysława Andersa 40

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 -15:00
sobota 7:00 -13:30

Punkt sprzedaży-
ul.42 Pułku Piechoty 37

Białystok
ul.42 Pułku Piechoty 37

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 9:00 - 17:00
sobota 9:00 -14:00