Poradnik

Krzewy liściaste dzielimy na krzewy o ozdobnych liściach i ozdobnych kwiatach. Niektóre odmiany np. WEJGELA-krzewuszka posiadają kolorowe liście jak i ciekawe kwiaty.Pęcherznica o żółtych i bordowych liściach pięknie rośnie do wysokości 1,5m

Najszybciej ze wszystkich tui rośnie Brabant jest to odmiana która bardzo szybko się zagęszcza tylko trzeba w pierwszych latach po posadzenia przynajmniej dwa razy do roku ją podciąć żeby zmusić ją do jeszcze większego zagęszczania.

Na niski żywopłot liściasty proponuje bukszan-roślina zimozielona. Na żywopłot do ciecia ligustr lub berberys. Na żywopłot kwitnący proponuje krzewy hortensji bukietowej która kwitnie ok pięciu miesięcy. Na żywopłot dla leniwych deren lub pęcherznica w odmianach.
Na żywopłot do cięcia proponuje tuje brabant.Jest to odmiana szybko rosnąca i szybko zagęszczająca sie.Dla nieco leniwych lepsza będzie tuja szmaragd bądź columnowa obie te odmiany nie wymagają przycinania.

Piękny żywopłot liściasty uzyskamy z ligustra. Jest to żywopłot z którego możemy wycinać przeróżne kształty. Dla mniej wymagających i mniej cierpliwych proponujemy krzewy pęcherznicy. Występuje ona w odmianach które różnią się barwa.

Posiadamy bardzo szeroki wachlarz tuj ogrodowych. Dobieramy je w zależności od przeznaczenia.Jeśli potrzebujemy tuj na żywopłot tzw.szpaler proponuje tuję szmaragd,columne i inne.Jeśli ma to być soliter proponuje wybierac tuje o ciekawym pokroju i kolorze co uczyni nasz ogrod ciekawszym.

Jeśli mamy mały ogród szukamy roślin o małych gabarytach. Można znaleźć świerki o skarlonej formie-świerk ALBERTA GLOBE,NIDOFORMIS,ECHINIFORMIS.Choina kanadyjska JEDELLOH ma piękny przewisający kształt i osiąga zaledwie 50cm.

Sadząc tuje musimy pamiętać żeby w pierwszej kolejności obejrzeć sadzonkę.Jeśli spełnia nasze oczekiwania kopiemy dołek co najmniej dwa razy większy od doniczki.Po wlożeniu rośliny do dolka uzupełniamy go ziemią zakwaszoną tzn. o PH 5-6.PO posadzeniu rośline dokładnie podlewamy.

Na balkon i taras proponujemy rośliny o małym systemie korzeniowym takie jak np. tuja DANICA. Sosny kosodrzewiny również dobrze sobie radzi w takich warunkach.

Tuje szmaragd można bardzo ładnie podcinać,formować kształtować, Można ją posadzić w szpaler,w mniejszych ogrodach można przycinać formując różne kształty/podciąć pień i uformować kulkę ewentualnie spiralkę lub inne kształty.

Większość roślin nadaje się do uprawy w donicach kwestia jest przygotowanie odpowiedniej donicy jak i podłoża wewnatrz. Odpływ wody i zabezpieczenie jej na zimę jest również ważne.

Do donic proponuje rośliny iglaste skarlone. Nie rozrastają się intensywnie wiec jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. W donicach radzą sobie dobrze jałowce, występują o rożnych barwach i faktorach igieł. Można tworzyć z nich ciekawe kompozycje.

Dla początkujących ogrodników polecam maliny,porzeczki,jeżyny,dereń jadalny. Warto posadzić również borówkę amerykańska,krzew goji,świdośliwę.

Do donic proponuje tuje o nie wysokich gabarytach i małym systemie korzeniowym. W zależności od rodzaju rośliny dobieramy podłoże. Pamiętamy żeby donica miała odpływ jak i wyściółkę chroniącą korzeń od przemarzania.

Do krzewów łatwych w uprawie można zaliczyc pięciorniki -są to krzewy o licznych kolorowych kwiatach wymagające jedynie wiosennnego cięcia. Proponujemy również tawuły - są to krzewy o kolorowych kwiatach jak i kolorowych liściach. Przycinamy je po kwitnieniu.

Do donic proponujemy tuje szmaragdowe formowane na kule ,spirale.Są mało wybredne,jak i łatwe w uprawie.

W zależności od odmiany.Jeśli chcemy uzyskać zwarty żywopłot z tui szmaragd lub columny proponuje posadzić je w rozstawie co 70-80cm. Gęstość sadzenia jest zależna od średnicy rośliny.

Do nasadzeń na działkach przydomowych najlepiej wybierać stare odmiany drzew owocowych które są mało podatne na choroby.Są to odmiany takie jak PAPIERÓWKA,ANTONÓWKA,MALINÓWKA,KOSZTEL i inne.

Krzewy ozdobne

Proponujemy krzewy o barwnych liściach-berberysy,tawuły,derenie cieszą nas swoimi kolorowymi liśćmi przez cały sezon. Irga i ognik mają piękne owoce które utrzymuja się na krzewie do wiosny.

Punkty sprzedaży

Gospodarstwo - sprzedaż hurtowa i detaliczna

15-588 KURIANY 61B
Woj. podlaskie

Godziny otwarcia:
pn. - pt. 8:00 - 16:00
sob. 8:00 - 16:00

Punkt sprzedaży - Giełda rolno-towarowa

Białystok
ul. Gen. Władysława Andersa 40

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 -15:00
sobota 7:00 -13:30

Punkt sprzedaży-
ul.42 Pułku Piechoty 37

Białystok
ul.42 Pułku Piechoty 37

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 9:00 - 16:00
sobota 9:00 -14:00